Новини
Головна > 14 кандидатів у Президенти не згадують у своїх програмах про Крим

14 кандидатів у Президенти не згадують у своїх програмах про Крим

12.02.2019 20:29

    27 грудня 2018 в Україні була оголошена кампанія «Кандидате, скажи: чий Крим?. Цю кампанію оголосили активісти міжнародного громадянського руху #LIBERATECRIMEA, який виступає за звільнення Криму і солідарність з кримськотатарським народом. Він спрямований на посилення голосу громадянського суспільства, який закликає до припинення незаконної окупації Криму, грубого порушення міжнародного права і першопричину незліченних порушень прав людини, скоєних в Криму з лютого 2014 року.

   Активісти вирішили моніторити передвиборчу «гонку» кандидатів у Президенти України за одним простим принципом – знайти у програмі та висловах кандидатів відповідь на питання «Чий Крим?».

    Сьогодні у Києві відбулась прес-конференція руху #LIBERATECRIMEA, на якій було оголошені проміжні результати моніторингу. Як виявилось, у програмах більшості кандидатів в Президенти України немає чіткого плану деокупації Криму, а згадки про повернення півострова носять неконкретизований характер. В деяких про Крим взагалі нічого не сказано. Про це повідомили представники міжнародного громадянського руху за звільнення Криму і солідарність з кримськотатарським народом #LIBERATECRIMEA, які провели I-й етап моніторингу в рамках кампанії «Кандидате, скажи: чий Крим?». В заході взяли участь активісти руху Ескендер Барієв, керівник Кримськотатарського ресурсного центру, та Сергій Пархоменко, директор Центру зовнішньополітичних досліджень ОПАД імені Олександра Никонорова.

   Як зазначили активісти, в програмах 14 кандидатів в Президенти України взагалі немає згадки про Крим.

Кандидати, «сірого списку» у програмах яких взагалі відсутня згадка про Крим:

Юрій Бойко

Олег Ляшко

Андрій Садовий

Олександр Мороз

Юрій Кармазін

Віталій Купрій

Євген Мураєв

Сергій Каплін

Олександр Вілкул

Дмитро Добродомов

Олександр Соловйов

Олександр Данилюк

Віктор Бондар

Володимир Петров

 

   Ці кандидати потрапили до так званого «сірого списку». Якщо до 26 лютого – Дня кримського опору, вони публічно не озвучать свою позицію по Криму, активісти завітають до них і вручать їм «чорні мітки». Крім цих 14 осіб, Крим не згадується, але тим не менше є прозорий натяк на нього, в програмах чотирьох кандидатів.

 

Список осіб, у програмах яких, є незначний натяк на Крим:

Володимир Зеленський

Сергій Кривонос

Андрій Новак

Юрій Дерев’янко

 

Список кандидатів, в програмах яких фігурує Крим:

 

Геннадій Балашов

Ольга Богомолець

Анатолій Гриценко

Роман Насіров

Ігор Шевченко

Руслан Кошулинський

Сергій Тарута

Роман Безсмертний

Ілля Кива

Олександр Шевченко

Юрій Тимошенко

Віталій Скоцик

Руслан Ригованов

Інна Богословська

Василь Журавльов

Дмитро Гнап

Валентин Наливайченко

Аркадій Корнацький

Юлії Тимошенко

Микола Габер

Віктор Кривенко

Петро Порошенко

Юлія Литвиненко

Олександр Ващенко

Ігор Смешко

Сергій Носенко

 

   У деяких кандидатів питання деокупації Криму звучить не як чіткий чи хоча б логічний тезисний план, а як гасло. Наприклад, у Ігоря Шевченко  в програмі написано: «КРИМУ – Україна», і все. Руслан Кошулинський пише: «Звільнити Крим і Донбас від окупантів.», чи то Роман Безсмертний: «Велика Україна – це держава з Донбасом і Кримом.». Деякі кандидати питання Криму розкривають суто декларативно, деякі ж мають певний план, наприклад, зміна «Мінського формату» на «Будапештський», зміцнення обороноздатності, діалог з населенням з метою реінтеграції окупованого півострова, посилення тиску на Росію, надання економічних преференцій Криму тощо. Більшість з кандидатів торкається теми звільнення українських заручників, а от питання захисту колективних прав кримськотатарського народу зустрічається лише в програмі Віктора Кривенка.

   Наприклад Юлія Тимошенко збирається повернути Крим військово-дипломатичним шляхом, словосполучення із взаємопротилежних слів. «Ми повернемо військово-дипломатичним шляхом мир та окуповані території Криму та Донбасу.» - сказано у програмі Юлії Тимошенко.

    До кандидатів буде направлено листа з проханням конкретизувати свою програму в плані деокупації Кримського півострова, а тим, хто взагалі уникає питання Криму – вдягти футболку руху #LIBERATECRIMEA чи висловити свою позицію в інший публічний спосіб. 

   Також активісти #LIBERATECRIMEA планують ознайомити громадськість з моніторингом висловів кандидатів та членів їх команд щодо Криму. 29 березня буде проведена прес-конференція за результатами I туру виборів, а 19 квітня активісти мають намір провести підсумковий захід за результатами президентської гонитви.  Крім того кампанія планує постійно слідкувати за виконанням особою, яка посяде посаду Президента України, пунктів її передвиборчої програми стосовно Криму.

 

радіо "Куреш"

Цитати про Крим, які зустрічаються в програмах кандидатів у Президенти:

Кандидат

Цитата з програми

Геннадій Балашов

Крим — це територія України, і ми повернемо його, відновивши лад на своїй землі.

Ольга Богомолець

Крим – це українська територія, незаконно анексована країною-агресором. Жодних компромісних рішень – тільки повернення нашої території з компенсацією всіх збитків, завданих країною-агресором. 

 

Юрій Бойко

-

Анатолій Гриценко

Не буде Україна поступатися правами на Крим в обмін на будь-які економічні поступки – у Криму наші громадяни, це наша земля, і Крим буде українським!

 

Віталій Купрій

-

Євген Мураєв

-

Валентин Наливайченко

Маю чіткий покроковий план відновлення миру та деокупації частин Донецької та Луганської областей та АР Крим, який, серед іншого, передбачає укладення нової дієвої міжнародної угоди.

 

-  Створимо Національний центр з розшуку зниклих безвісти та повернення заручників.

 

- Ініціюємо створення Міжнародного економічного фонду для допомоги вимушеним переселенцям та відбудови зруйнованої війною інфраструктури.    

Роман Насіров

            Головним змістом моєї діяльності на посту президента України є перемога над агресором та звільнення окупованих земель та повернення незаконно анексованого Криму. З цією метою зроблю все необхідне для зміцнення армії та її бойових можливостей

 

Андрій Садовий

-

Віталій Скоцик

Тільки за умови реформування системи національної безпеки та оборони, а також ефективної зовнішньої політики Україна зможе звільнити Крим та частину Донецької та Луганської областей від російської окупації, а також отримати відповідні компенсації за завдані збитки Україні через міжнародні суди.

 

Ігор Шевченко

КРИМУ – Україна!

 

Олександр Шевченко

Сильна зовнішня політика України повинна бути прагматичною та ефективною. Вона буде спрямованою на:

  • зміцнення безпеки України;
  • боротьбу за повернення окупованих Росією територій на сході України та в Криму;
  • захист українців за кордоном, звільнення українських політв’язнів та військовополонених з Росії, активізацію роботи з діаспорою;

 

Сергій Каплін

-

Олександр Вілкул

-

Дмитро Добродомов

-

Ілля Ківа

● Ми виведемо російські окупаційні війська, введемо миротворців ООН, встановимо контроль над кордоном, проведемо демілітаризацію, відновимо мирне життя. Забезпечимо створення перехідної адміністрації і місцевих органів правопорядку, проведемо вибори.
● Ми відновимо порядок і закон, знайдемо і притягнемо до відповідальності всіх воєнних злочинців, а також надамо захист жителям окупованих територій. Для тих, хто не вбивав і не крав, буде прийнятий закон про амністію.

● Далі ми створимо на Донбасі і в Криму спеціальну економічну зону, без податків — для залучення інвесторів і розвитку регіону.

Аркадій Корнацький

Права місцевих громад і умови існування людей у селах і містечках знищуються “елітою” вже понад 20 років, і це стало однією з причин народної ненависті до влади, сепаратизму і війни.

Я припиню ці порушення Конституції України, що з 2014 року продовжуються під вивіскою ”реформи місцевого самоврядування”, і зроблю всі місцеві громади повноправними.

Головні причини і умови для сепаратизму і федералізації України, створені “політичною елітою”, відпадуть.

Така внутрішня політика, значне поліпшення матеріального стану і соціального забезпечення громадян України, умов ведення бізнесу, стрімке зростання економіки, зміцнення на ділі, а не на словах Збройних Сил України та належне використання міжнародно-правових інструментів протидії агресії та анексії, стануть запорукою відновлення суверенітету України на всій її території. Це моя відповідь на питання “як повернути Крим і Донбас”.

 

Олег Ляшко

-

Олександр Мороз

-

Юлія Тимошенко

Завдання української дипломатії – на чолі з Президентом – йти у наступ і домагатися колективних заходів з примусу агресора до миру і повернення Криму та Донбасу. Ми доб’ємося організації справжнього переговорного процесу та відновлення миру відповідно до Будапештського Меморандуму. Ми повернемо військово-дипломатичним шляхом мир та окуповані території Криму та Донбасу.

Деокупація і реінтеграція тимчасово окупованих територій України  не послідовні етапи, а паралельні взаємопов’язані процеси, якими необхідно займатися вже сьогодні. Нашою командою розроблено українську програму реінтеграції Криму і Донбасу, що є альтернативою сьогоднішній «мінській формулі». Головне завдання цієї програми – зруйнувати стіну страху, нерозуміння і ненависті, яка штучно зводиться між Україною і окупованими територіями. Головне завдання цієї програми – вивести мільйони людей зі стану стресу.

Олександр Данилюк

-

Руслан Кошулинський

Звільнити Крим і Донбас від окупантів.

 

Сергій Тарута

Повернення Криму до складу України воєнним шляхом вважаю неприйнятним: основою для повернення Криму може бути лише політико-дипломатичне та юридичне розв’язання проблеми.

 

Інна Богословська

Відмова від будь-якої військово-політичної співпраці з Росією до звільнення Донбасу і Криму.

Повернення Криму через побудову нової системи безпеки та контролю у Чорноморському регіоні  разом з країнами чорноморського регіону.

Ігор Смешко

Формуванні дієвих механізмів повернення анексованого Криму та деокупації Донбасу шляхом дипломатичних та економічних заходів міжнародного впливу, насамперед, у рамках зобов’язань країн-підписантів Будапештського меморандуму

Перемога друга: повернення Донбасу та Криму

Як професіонал я знаю - перемога можлива шляхом зміцнення економіки, підвищення рівня життя українців та нарощування бойових спроможностей Збройних Сил разом з упевненим просуванням   до євроатлантичної спільноти.

Формат країн-підписантів Будапештського меморандуму 1994 року стане основним форматом для політико-дипломатичних заходів і дій  з метою примушення агресора до виконання гарантій територіальної цілісності і недоторканості  кордонів України.

Ці права України є невід’ємними і такими, які ґрунтуються на Віденській Конвенції 1969 року стосовно права міжнародних договорів. Україна задіє усі міжнародні правові механізми для виконання цього міжнародного договору ядерними державами-підписантами.

•           забезпечення державної підтримки переселенців з анексованого Криму та окупованих територій Донбасу, пільгового кредитування та врегулювання майнових відносин між фінансовими установами та цими громадянами.    

Володимир Зеленський

Перед гарантами за Будапештським меморандумом і партнерами з ЄС ми ставитимемо питання підтримки України у прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки.

Юрій Деревянко

Для повернення та відновлення окупованих та анексованих територій втілимо комплексний план дій за участі міжнародних партнерів, який передбачає одночасну реалізацію поліцейської, військової місій та фінансування відновлення зруйнованих українських територій під контролем спільної цивільної місії. Через 3-5 років реалізації такого плану - проведення вільних виборів на звільнених від окупації територіях.

 

Микола Габер

«Мінський формат» буде змінений на Будапештський,в переговорному процесі мають приймати всі країни – гаранти Будапештського меморандуму. Це дасть можливість розробити покрокову стратегію звільнення Донбасу та Криму, і змусить країну-агресора компенсувати всіх завданих збитків.

Громадяни України вимушено переміщені з Криму та Донбасу мають відчути переваги свого вибору. Ці люди обрали Україну і країна має пам’ятати про них і дбати. Для цього потрібно забезпечити їх права та фінансувати програми із створення і розвитку бізнесу для вимушено переміщених осіб.  Ми маємо забезпечити на рівні найкращих міжнародних стандартів права і свободи національних громад, які мешкають в Україні.

Віктор Бондар

-

Роман Безсмертний

Діалог з мешканцями окупованих територій та їхня поступова реінтеграція без надання особливих статусів. Крим і Донбас – це Україна.

 

Велика Україна – це держава з Донбасом і Кримом.

Сергій Кривонос

1.         Забезпечення безпеки країни, послаблення агресора та повернення окупованих територій, а саме:

1.1.      Проведення реформи української армії у відповідності до стандартів НАТО та найкращих прикладів (Ізраїль, Швейцарія, США) організації збройних сил та враховуючи власний досвід ведення війни. Перехід від радянської жорстко централізованої системи управління, яка виключає командирську ініціативу до нової системи, орієнтованої на результат, з розподілом повноважень керівників кожного рівня по прийняттю рішень за напрямками відповідальності.

1.2.      Створення професійної контрактної армії та оснащення її найсучаснішою високотехнологічною зброєю.

1.3.      Створення, на основі  патріотичних громадських формувань, сил територіальної оборони, здатних до швидкої мобілізації і протидії агресору за мережевим принципом.

1.4.      Запровадження загальної  громадянської військової освіти. Впровадження програм підготовки молоді до армійської служби та національно-патріотичного виховання.

1.5.      Суттєве підвищення соціального статусу українських військових, реальне забезпечення соціальних гарантій для учасників бойових дій та інвалідів війни.

1.6.      Запровадження правових засад для створення та розвитку приватних військових компаній.

1.7.      Реформування та розвиток спеціальних служб для ефективного захисту громадян України та національних інтересів за кордоном. Створення єдиного центру їх координації.

1.8.      Ініціювання створення коаліції, держав, зацікавлених в падінні кремлівського авторитарного режиму, відновленні територіальної цілісності України та інших країн.

1.9.      Ініціювання комплексної економічної блокади РФ. впровадження секторальних санкцій до агресора.

1.10.    Застосування персональних санкцій до керівництва РФ, афільованих з ним фізичних та юридичних осіб як до осіб, що підтримують тероризм.

1.11.    Підтримка опозиційних сил в РФ, які поважають територіальну цілісність України, ведення інформаційно-психологічної війни проти керівництва РФ.

1.12.    Ініціювання створення Балто-Чорноморського Союзу з природними геополітичними союзниками Україна.

Розвитком армії, спецслужб та територіальної оборони ми  маємо зробити неможливою окупацію України у випадку повномасштабного вторгнення РФ, а потім або примусити його піти з української землі шляхом переговорів, або звільнити нашу землю військовим шляхом.

Віктор Кривенко

Деокупація Донбасу та повернення Криму:

  • Посилення тиску на міжнародне співтовариство щодо утримання санкцій на РФ, підвищення якості роботи СБУ та прокуратури АР Крим щодо встановлення посадових осіб незаконної окупаційної влади (громадян України) та забезпечення притягнення їх до відповідальності під час перебування в країнах-партнерах України шляхом співпраці з їх правоохоронцями.
  • Створення умов для молоді, яка проживає на окупованих територіях, для отримання ними українських паспортів, навчання в Україні, працевлаштування, організації власного бізнесу.
  • Ми забезпечимо готовність української армії до миттєвих активних дій по звільненню українських територій при настанні сприятливих умов.
  • Ми доб’ємося введення миротворчої місії на окупованій території на умовах, які повністю задовольняли б захист національних та територіальних інтересів України.
  • Військову частину плану звільнення України задіємо після кадрового оновлення спецслужб, Генштабу та Міністерства оборони.

 

Права кримських татар будуть відновлені разом із кримськотатарською національною автономією в Криму в соборній Українській державі.

 

Руслан Ригованов

Введення воєнного стану на всій території України до повного  відбиття військової агресії та повернення непідконтрольних територій Донеччини та Луганщини і республіки Крим в Україну; вирішення екологічних проблем та проблем з корупційною складовою чинної системи.

Сергій Носенко

Україна не визнає анексію території Автономної Республіки Крим та вважає окупованими частини територій Донецької та Луганської областей. Повернення цих територій буде довготривалим інтеграційним проектом. Участь у відбудові зруйнованої інфраструктури регіонів повинні взяти держави, що гарантували територіальну цілісність України відповідно до Будапештського меморандуму.

Перемоги у війні можна досягти тільки економічними шляхами. Зростання економіки дозволить мати найсучаснішу зброю, зробить престижною службу в українській армії та дозволить виграти у конкуренції та думки та мрії людей, що опинились на тимчасово окупованих територіях.

Економічне зростання України, сучасна інфраструктура для життя, роботи та розвитку особистості, високі доходи громадян стануть магнітами для молоді з окупованих територій. У питаннях Донбасу та Криму головне – зробити так, аби люди свідомо та вільно обирали Україну як країну, де вони хочуть жити.

 

Юрій Тимошенко

Повернути Автономну Республіку Крим, анексовану Російською Федерацією

Петро Порошенко

Міжнародні санкції проти агресора надійно прив’язані до повної деокупації українського Донбасу та українського Криму, і всі наші громадяни та території мають повернутися під суверенітет України. 

Мир – це повне відновлення територіальної цілісності, суверенітету і незалежності України. Мир – це беззаперечне визнання Москвою нашого права йти своїм шляхом.

Ми продовжимо лінію на відновлення територіальної цілісності України, повернення окупованих територій Донецької та Луганської областей і Криму політико-дипломатичним шляхом, забезпечуючи єдність проукраїнської коаліції у світі, використовуючи інструмент санкцій та механізм міжнародної місії ООН на всій території окупованого Донбасу.

За репресії і знущання над нашими громадянами на окупованих територіях, за завдані збитки країна-окупант понесе відповідальність і змушена буде їх відшкодовувати через міжнародні правові механізми.

Ми й надалі робитимемо усе можливе для повернення додому всіх наших громадян, які стали заручниками російського агресора – як у Росії, так і на окупованих нею територіях України.

Володимир Петров

-

Андрій Новак

Відновлення територіальної цілісності України в межах визнаного міжнародним правом кордону

Юлія Литвиненко

Україна має вирішувати іншу стратегічну задачу – проводити стримування Росії, що анексувала Крим, виступає спонсором та учасником війни на сході.

 

Конфлікт з Росією буде врегульований відповідно до норм міжнародного права. Він вирішиться під час переговорів за участі міжнародних партнерів та модераторів. Росію в такому форматі буде визнано стороною конфлікту. Українці, які є політичними в’язнями Кремля та військовополоненими, повернуться додому.

 

Юрій Кармазін

-

Дмитро Гнап

Пріоритетом для мене стануть політична та дипломатична боротьба за повернення тимчасово окупованого Криму, збереження територіальної цілісності України, для чого глава держави повинен чути голос кожного регіону нашої соборної країни.

Олександр Ващенко

Повернення Донбасу та Криму за можливістю мирним шляхом. Разом з цим Збройні Сили України буде кардинально зміцнено за рахунок вдосконалення контрактних принципів формування, нового сучасного озброєння та запровадження належного рівня соціального захисту військовослужбовців.

Реінтеграцію нині окупованих територій за простими правилами: всі винні у військових злочинах будуть покарані; всім, хто хоче жити в Росії і хто не вчинив злочинів проти України буде наданий час для вільного перетину кордону; цивільне населення житиме вільно без будь-яких санкцій.

Визначення статусу Криму після його деокупації, як особливої економічної зони, орієнтованої на «технології здоров’я», «зелені технології» та інтенсивний біотехнологічний розвиток.

Василь Журавльов

Забезпечення територіальної цілісності країни, повернення Криму та тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей

Олександр Соловйов

-