Новини
Головна > Кримськотатарський орнамент «Орьнек» увійшов до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України

Кримськотатарський орнамент «Орьнек» увійшов до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України

02.03.2018 11:12

    Відповідно до наказу Мінстерства культури України від 12 лютого 2018 року, кримськотатарський орнамент «Орьнек»та знання про нього, внесені до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Відтепер цей орнамент охоронятиметься законами України.

   Про це йдеться у наказі Міністерства культури України та додатку до нього.

  Подання культурного об’єкту ініціювала громадська організація «Алєм» спільно з майстрами з Криму та творчим об’єднанням «Чатир-Даг» на чолі із Заслуженим Художником України – Мамутом Чурлу.

«Для нас це велика радість та черговий крок у збереженні кримськотатарської культурної спадщини!» - зазначає на своїй сторінці у фейсбук ГО «АЛЄМ»

   Символіка кримськотатарського орнаменту досить глибока, в ній підіймаються такі теми, як «Життєвий шлях жінки», «Істина», «Материнська любов», «Продовження роду», та ще багато інших релігійних та історичних тем. Орьнек, це не тільки декоративно-ужиткове мистецтво, це віддзеркалення світогляду кримських татар, їх звичаїв та обрядів, що формувалися віками. Кримські татари й досі дарують один одному рушники із цим орнаментом у найбільш значимі для них свята та події. Ці рушники дбайливо зберігають усе життя до самої смерті.

 

   Крім орнаменту Орьнек, до національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України включили ще вісім елементів спадщини, а саме: «Традиції Косівської мальованої кераміки», «Кролевецьке переборне ткацтво», «Опішнянська кераміка», «Петриківський розпис», «Козацькі пісні Дніпропетровщини», «Пісенну традицію села Лука», «Вишивку білим по білому, с. Решетилівка» та «Традиції рослинного килимарства с. Ришитилівка».

   За зневажливе ставлення та плюндрування елементів нематеріальної культурної спадщини України законом України передбачено адміністративну та кримінальну відповідальність. 21 лютого цього року, Міністерство культури України ініціювало посилення кримінальної відповідальності за злочини в сфері охорони культурної спадщини. Відповідний законопроект був схвалений на засіданні уряду.