Крим під Російською окупацією 3734 день
Вся Україна у вогні 809 день
  Званий гість- Іван Шевцов – помічник начальника Херсонського прикордонного загону

Званий гість- Іван Шевцов – помічник начальника Херсонського прикордонного загону

11.01.2018 23:27

Ведуча: Доброго дня, дорогі радіослухачі! Вас вітає «Радіо Куреш», Це програма «Гість студії» та я її ведуча Альме Емірсалє. Гостем нашої студії сьогодні є Іван Шевцов – помічник начальника Херсонського прикордонного загону, начальник прес служби.

Ми раді вітати Вас на нашій програмі. Доброго дня!

 

Іван Шевцов: Вітаю Вас!

 

В: на сьогодні збільшилася чи зменшилася кількість громадян, які перетинають адмін. кордон за останній час (2017) в порівнянні з попередніми роками? Що Ви можете розказати стосовно цього?

 

І.Ш.: Стосовно цього питання я можу сказати, що в  2017 році в порівнянні з минулими роками значно зменшилось пасажиропотік як осіб, так і транспортних засобів. В середньому це на 30 % це стосується всіх трьох КПВВ «Чаплинка», «Каланчак», «Чонгар».

 

В: З чим це може бути пов’язано?

 

І.Ш.: Я думаю, що свідомість громадян підвищується і вони розуміють, що відпочивати, особливо в літній час, в окупованому Криму не варто і обирають більш приємні місця відпочинку. Переважна більшість громадян, які перетинають адмін межу, це люди, що їдуть до родичів, через такі обставини вимушені перетинати адмін межу. На сьогоднішній день в середньому, станом наприклад на вчора, адмін межу перетинають в обох напрямках, як на в’їзд, так і на виїзд, приблизно 8тисяч громадян і близько 800 – 900 транспортних засобів.

 

В: Дякую. А  що стосується транспортних засобів є інформація про те, що люди перетинають не лише на власному авто, чи є якісь легальні перевезення пасажирів? Розкажіть і стосовно цього.

 

І. Ш.: Протягом минулого року ми не зустрічали випадків нелегального перевезення пасажирів через адмін межу. Громадяни на будь-якому транспорті можуть під’їхати до адміністративної межі, далі в пішому порядку проходять митний та прикордонний контроль, і можливий такий варіант, що на стороні окупантів їх також може зустрічати інший транспортний засіб. Такі випадки, можливо, мають місце, проте через адмін межу безпосередньо нелегальні перевізники не здійснюють перевезень.

 

В: Як і легальні, мабуть?

І.Ш.: Мабуть, що так.

 

В: Дякую. Наступне питання.

З якими проблемами стикаються громадяни України з тимчасово окупованої території (Криму) при перетині адмін. межі?

Чи є якісь зміни в положенні в порівнянні з минулим роком? Чи з якими питаннями звертаються до прикордонників?

 

І.Ш.: Що стосується змін в законодавстві, вони дійсно є, але вони торкаються лише іноземців. Як ви знаєте з 1-го січня 2018 року в Україні введено обов’язковий біометричний контроль, який застосовується до іноземців з 70-ти країн, в тому числі Російської Федерації, а також до осіб без громадянства. Що стосується громадян України, то ніяких змін поки що немає.

 

В: Ви трішки випередили наступне питання, що стосується біометричного контролю. Хотіла б спитати, Чи встановлені подібні апарати на адмін межі? Чи були випадки коли окрім громадян Росії хтось з іноземців перетинав? Розкажіть докладніше про це.

 

І.Ш.: Так. Якщо говорити в цілому про Державну прикордонну службу, сьогодні всі КПВВ, а також пункти пропуску через державний кордон забезпчені всіма необхідними засобами, для зчитування біометричних даних. З 1-го січня вони вже функціонують і на даний момент збоїв в системі поки що не зафіксовано. Тобто ця система працює досить непогано. Що стосується безпосередньо адмін межі, так у нас на сьогоднішній день діє три КПВВ : «Чонгар», «Чаплинка», «Каланчак». Всі вони в достатній кількості обладнені засобами зчитування біометричних даних. Станом на сьогодні у нас мають місце факти перетину  адмін межі з числа іноземців тільки громадяни Російської Федерації і проблем з цим поки що не було. Ті громадяни (іноземці), які перетинали адмін межу, вони здійснювали в’їзд на материкову частину України, маючи при собі спец дозвіл, тобто всі необхідні документи, і проблем з цим, в принципі, не виникало.

Якщо стосується, безпосередньо, порядку здійснення біометричного контролю, то під час в’їзду на територію України, або в нашому випадку на материкову частину з окупованої території, в перший раз, коли громадянин-іноземець заїжджає, він здійснює зчитування п’яти пальців правої руки. Кожен наступний раз здійснюється зняття тільки одного пальця правої руки, за звичай це великий палець. І на справді це має деякі переваги, якщо, наприклад, громадянин України перетинає адмін межу, час здійснення біометричного контролю, процедура здійснення контрольних операцій зменшується до 20-ти секунд. Тобто громадянин протягом 20-ти секунд може пройти прикордонний контроль. Всі дані зберігаються у відповідній системі, ця система має доступ до бази даних Інтерполу. І в першу чергу, це підвищує безпеку України, а по-друге прискорює пропускну операцію.

 

В: Дякую, справді дуже цікаво.

Що повинні знати громадяни України до 18 років на окупованій території, які вперше отримують паспорт громадянина України? Що їм треба заздалегідь знати, щоб не виникло питань, проблем саме з прикордонною службою?

 

І.Ш.: Що стосується прикордонників, то це, в принципі, не наша компетенція. Я так думаю, більш детально і конструктивно вам дадуть відповідь на це питання представники Міграційної служби. Це їхня компетенція, ми здійснюємо лише перевірку і контроль цих паспортних документів.

        

В: Дякую. Таке питання.

З огляду на те, що окупація Криму триває вже 4 роки, а частина громадян так і не отримала паспорти до 18-річного віку, з якими проблемами вони можуть зіткнутися при перетині адмін. межі?

Розкажіть, будь ласка, про це.

 

І.Ш.: Я розкажу про сам механізм, процес, як у нас здійснюється ця процедура тепер. Громадянин країни, якщо вони досі є громадянами України, якщо вони не отримали громадянство Російської Федерації, вони за будь-яких документів, які посвідчують особу, можуть потрапити на материкову частину України. Тобто всіх громадян України ми в безперешкодному порядку запускаємо на материкову частину України. Під час здійснення прикордонного контролю громадянин заявляє і пише письмову заяву, про те, що він їде на материкову частину з метою отримання паспорта громадянина України. Після цього він заїжджає на материкову частину, звертається до міграційної служби, там йому дають відповідну справку, про те, що він дійсно звернувся до міграційної служби та очікує отримання відповідних документів. І за цією справкою громадянин може повернутись на територію окупованого Криму. Така сама процедура стосується і громадян, які везуть дітей, які народились в Криму.

 

В: От саме питання про дітей.

Якщо адмін. кордон перетинають батьки з неповнолітніми дітьми (особливо з немовлятами та до 5-6 років), щоб отримати свідоцтво про народження українського зразку. Вони можуть везти з собою якісь конкретні документи, чи їх стосується саме так, як Ви попередньо відповіли?

 

І.Ш.: В даному випадку, в принципі не важливо чи мають вони (батьки) свідоцтво про народження чи ні, але українська сторона приймає в даному випадку і російські свідоцтва про народження. На основі цих документів, а також виписок з лікарні, з пологового будинку ми пропускаємо, знову ж таки при письмовій заяві батьків, про те, що вони їдуть для отримання свідоцтва про народження. На основі цієї заяви начальник прикордонної служби приймає окреме рішення. Тобто це випадки виняткові, вони не стосуються всіх. По кожному винятковому випадку приймається рішення начальником прикордонного загону. І в принципі, практично в усіх таких випадках ми пропускаємо громадян, вони отримують свідоцтва про народження встановленого зразку і повертаються на тимчасово окуповану територію.

 

В: Дякую. У мене виникло отаке питання. А чи є якийсь чи меморандум, чи договір про співпрацю з ДМС (Державна міграційна служба), з іншими службами? Приклад саме такий, коли їдуть з дітьми маленькими і розраховують на те, що впродовж одного дня можуть хоча б подати документи, щоб повернутися? Були такі випадки, коли люди не могли повернутись в той самий день  і Ви про це знаєте?

 

І.Ш.: Є такі випадки, коли люди не можуть повернутися в той самий день, і ми їх пропускаємо на основі документів, на основі довідки, яку вони беруть в міграційній службі.

 

В: Дякую. І на що слід звернути увагу громадян України з окупованої території, щоб вони не стикалися з тими чи іншими проблемами паперовими, документами на адмін межі? Що Ви можете їм порадити?

 

І.Ш.: Хочу зазначити, що громадяни України нехай пам’ятають завжди, що вони є громадянами України. І на Україну вони завжди зможуть потрапити без проблем. Для того, щоб уникнути якихось неприємностей  на кордоні, на адмін межі, їм необхідно мати при собі дійсний паспортний документ. Тобто цей документ має відповідати пред’явнику, щоб власник сам мав свій паспорт, там мають бути вклеєні відповідні фотографії вікові. А також щоб громадяни не перевозили з собою заборонені для переміщення предмети та наркотичні , наприклад, засоби.

 

В: Якщо Ви говорите про те, що громадянин не має з собою про возити? Це ж митниця перевіряє? А ви лише документи і наявність їх?

 

І.Ш.: Це питання митниці, але ми здійснюємо перевірку безпекової складової. Що стосується наркотиків, зброї, вибухівки, боєприпасів – це безпекова складова і Державна прикордонна служба займається саме цими питаннями. Огляд транспортних засобів або особистих речей громадян ми здійснюємо спільно з представниками Митної служби. Проте саме в нас – прикордонників – є службові собаки, які здебільшого, допомагають нам виявляти наркотичні засоби, зброю, вибухівку, а не у митників. Тобто це і наша функція, і наша компетенція також. Що стосується інших речей, то це компетенція митників, ми до неї справи не маємо.

 

В: Таке питання виникає. Я знаю, що вже рік, може трішки більше, не пам’ятаю конкретно, але на межі з окупованим Кримом є громадське об’єднання «Аскер». Як співпрацюєте з цим об’єднанням? Що вони там роблять? Чи допомагають вам, чи навпаки виникають якісь проблеми?

 

І.Ш.: Дивіться. Громадська організація з охорони державного кордону та громадського порядку. Тобто ця організація має на меті допомагати прикордонникам і свої функції на адмін межі дійсно виконують. Проблемних питань за час існування або конфліктів між представниками «Аскер» та прикордонниками у нас не виникало. Вони знаходяться разом з нами і в разі виникнення, як наприклад було влітку, черг та великого накопичення транспортних засобів, вони дійсно допомагають, роз’яснюють людям, перенаправляють на менш завантажені КПВВ. Тобто співпраця у нас є конструктивна, нормальна з представниками «Аскер» була, є і продовжується. І на скільки я знаю, багата кількість людей звертається до них за допомогою, за роз’ясненням, і поки що проблемних питань у нас у співпраці не виникало.

 

В: Дякую. Тоді знову ж таки, «Аскер» - це громадське об’єднання знають в Криму, здебільшого кримські татари і чи не звертаються вони з питанням: «А де «Аскер»?» Щоб спочатку до них звернутися, а потім до вас. Не виникало таких випадків?

 

І.Ш.: Ну, я таких випадків не знаю, але представники «Аскер» вони здебільшого перебувають при виїзді на материкову частину України. Тобто громадяни, які перетинають адмін межу, бачать там стоїть їх вагончик або хтось з представників знаходиться біля прикордонників і вони мають відповідні знаки відрізнення, і громадяни до них звертаються.

 

В: Дякую, і у мене останнє, мабуть, питання. Якийсь за цей період випадок, який найбільше Вам запам’ятався можете розказати нам, нашим слухачам? Це може якесь порушення, чи навпаки курйозний випадок під час служби.

 

І.Ш.:   Ну, наприклад, якщо брати за останній рік, то випадків було дуже багато таких цікавих. Громадяни намагаються переміщати через адмін межу товари з приховуваням і шукають якісь нові засоби і механізми, як приховати ці товари. У нас були випадки, коли приховані товари до того ж товари народного споживання, продукти харчування провозили в баках з під бензину. Переоборудували машину, транспортний засіб на газ, а паливний бак використовували для перевезення контрабанди. Ну, схованки були досить різноманітні і дуже багато було таких цікавих. Наприклад, саме велике затримання наприкінці року у нас було  близько 40-ка кілограмів наркотичних засобів також перевозили під обшивкою автомобіля. Намагались вивезти до тимчасово окупованої території.

 

В: Дякую. Дякую Вам за службу! Успіхів Вам! І на останок якісь побажання нашим слухачам.

 

І.Ш.: Слухачам я хочу побажати, щоб 2018 рік був набагато кращим ніж 2017! Щоб окупований Крим перестав бути окупованим! Щоб Ви повернулись на свої землі! І адмін межа перетворилась на звичайну межу між материком і півостровом Крим!

 

В: Дякую.

А я нагадую нашим радіослухачам, що це програма «Званий гість» та я її ведуча – Альме Емірсалє. Гостем нашої студії сьогодні був Іван Шевцов – помічник начальника Херсонського прикордонного загону, начальник прес служби.

Ще раз дякую!

 

І.Ш.: На все добре!.